آشنایی با کشور قبرس شمالی

قبرس شمالی یک کشور جزیره‌ای در شمال شرقی دریای مدیترانه است که به دلیل موقعیت جغرافیایی و آب و هوای بی نظیر، یکی از مقصدهای گردشگری محبوب در منطقه می ‌باشد. در حال حاضر این کشور به دلیل هزینه های پایین زندگی نسبت به سایر کشورهای اروپایی یکی از محبوب ترین مناطق برای مهاجرت و اقامت است. این کشور از نظر سیاسی و بین‌المللی، تنها توسط ترکیه به عنوان دولت مستقل شناخته شده است و بسیاری از کشورها به ‌طور رسمی قبرس شمالی را به‌عنوان جزء کشور قبرس جنوبی در نظر می‌گیرند. در این مقاله از قبرس 724 به معرفی قبرس اروپایی یا شمالی خواهیم پرداخت.

قبرس شمالی

قبرس شمالی

پایتخت

نیکوزیا

زبان رسمی

ترکی قبرسی

واحد پول

لیر ترکیه

کد تلفن

392 90+

جمعیت

382,836

مساحت

3355 کیلومتر مربع

نام انگیلیسی

Northern Cyprus

دین

اسلام

منطقه زمانی

UTC+3

UTC+2

پسوند دامنه ها

ct.tr

nc.tr

آنچه در این مقاله میخوانید

کشور قبرس شمالی کجاست؟

در پاسخ به این سوال که قبرس شمالی در کجا قرار دارد باید گفت جزیره قبرس شمالی جزو قاره اروپا میباشد و این کشور زیر نظر ترکیه قرار دارد و در جنوب این کشور و همچنین در شمال شرقی دریای مدیترانه واقع است. این جزیره بخشی از جزیره قبرس است و به مساحت کمتر از نیمی از جزیره قبرس در شمال آن محدود می‌شود. مساحت قبرس شمالی حدود 3355 کیلومتر مربع است که تقریباً یک سوم مساحت کل جزیره قبرس است. با این حال، قبرس اروپایی به عنوان یک منطقه جداگانه با تاریخ و فرهنگ خودش شناخته می‌شود. این کشور عضو اتحادیه اروپا می باشد اما قبرس شمالی در حال حاضر عضو منطقه شینگن نمی باشد و ویزای قبرس شمالی شینگن نیست.

نقشه کشور قبرس شمالی

تاریخچه قبرس شمالی

در ابتدا لازم است به بررسی تاریخچه قبرس شمالی بپردازیم. قبرس در سال 1960 از بریتانیا استقلال خود را به دست آورد و دولت مستقل قبرس با توجه به مشارکت جامعه ترک و یونانی در اداره جزیره که توسط بریتانیا، یونان و ترکیه تضمین شده بود، اعلام وجود کرد. در سال 1963، نمایندگان اقلیت ترک در اعتراض به نحوه اجرای این توافق، دولت قبرس را ترک کردند. پس از شروع تنش‌ها بین دو طرف، سازمان ملل در سال 1964 نیروهای حفظ صلح را به جزیره اعزام کرد که ماموریت آن تا به امروز ادامه دارد.

در سال 1974، مارکاریوس، رئیس جمهور قبرس در آن زمان، در یک کودتای نظامی به دستور دولت نظامی یونان، سرنگون شد و ترکیه با تکیه بر وضعیت خود به عنوان یکی از تضمین کنندگان حاکمیت قبرس، واحدهای ارتش خود را در شمال جزیره مستقر کرد که باعث تقسیم جزیره شد. در آن زمان، جمعیت قبرس حدود 650 هزار نفر بود که ۷۷ درصد آن‌ها از نژاد یونانی و ۱۸ درصد آن‌ها ترک زبان و بقیه از گروه ‌های قومی دیگر بودند. با این حال، گفته می‌شود که مهاجرت گسترده ترک ها از ترکیه به این سرزمین، باعث رسیدن جمعیت ترکی زبان به حدود 260 هزار نفر یا تقریباً ۳۰ درصد از جمعیت کل این سرزمین شده است. قسمت ترک نشین قبرس در سال ۱۹۸۳ استقلال خود را اعلام کرد و خود را “ جمهوری قبرس شمالی” نامید.

مساحت و جمعیت قبرس شمالی

مساحت کشور قبرس شمالی به صورت تخمینی حدود 3355 کیلومتر مربع است. همچنین بر اساس آخرین آمار جمعیت قبرس شمالی حدود 313 هزار نفر می باشد.

پرچم کشور قبرس شمالی

پرچم قبرس شمالی شامل دو رنگ قرمز و سفید است. در بالا و پایین این پرچم دو نوار قرمز رنگ وجود دارد. در وسط پس زمینه سفید با یک ماه هلال و ستاره قرمز رنگ دیده می شود. ماه هلال و ستاره در پرچم جمهوری ترک قبرس شمالی، نشان دهنده عقیده مسلمانی مردم این کشور است. با توجه به اینکه جمعیت ترکیه‌ای در این کشور زندگی می‌کنند، این نشان به عنوان نشانه تعلق به جمهوری ترکیه نیز شناخته می‌شود. این پرچم در سال ۱۹۸۳ به عنوان پرچم رسمی این کشور به تأیید قبرس شمالی یا اروپایی درآمد.

پرچم کشور قبرس شمالی

فرهنگ مردم قبرس شمالی

این منطقه دارای جمعیتی متنوع و فرهنگی است که تحت تأثیر فرهنگ‌های مختلف تاریخی، جغرافیایی و سیاسی قرار گرفته است. فرهنگ مردم قبرس شمالی، الگوی فعالیت‌های انسانی و نمادین مرتبط با این جزیره و قبرسی ‌های ترک است. این فرهنگ عناصر قابل توجهی را که تحت تأثیر یا بر پایه فرهنگ ترکیه توسعه یافته‌اند در بر دارد، اما این عناصر را با رویکرد قبرسی منحصر به فرد و سنت‌های محلی (مشترک با قبرسی‌های یونانی)، و همچنین تأثیرات دیگری مانند فرهنگ بریتانیایی و فرهنگ غربی معاصر ترکیب می‌کند.

زبان و دین مردم قبرس شمالی چیست ؟

زبان رسمی مردم قبرس شمالی ترکی است، که به عنوان ترکی قبرسی (Cyprus Turkish) یا ترکی استانبولی شمالی (Northern Turkish) شناخته می‌شود. زبان کشور قبرس شمالی به شدت تحت تأثیر زبان ترکی استانبولی قرار گرفته است، اما در طول سالیان طولانی به شکل خودمختاری تکامل یافته است. اما لازم به ذکر است به علت توریستی بودن این کشور اکثرا به زبان انگلیسی نیز صحبت می کنند. دین رسمی در این کشور اسلام است و مذهب مردم قبرس شمالی اغلب سنی می باشد. همچنین درصد کمی از مردم این جزیره مسیحی ارتدوکس و کاتولیک  هستند.

نوع حکومت قبرس شمالی

قبرس شمالی با توجه به وضعیت سیاسی و تاریخی خود، یک نوع حکومت متفاوت و خاص دارد که در اینجا به توضیح آن می‌پردازیم. حکومت قبرس شمالی، به صورت جمهوری خودمختار با نام رسمی “جمهوری ترک نشین قبرس شمالی” شناخته می‌شود. قبرس اروپایی در سال 1974 به دلیل تنش‌های قومی و تقسیمات سیاسی، به دو بخش تقسیم شد: بخش جنوبی که به نام قبرس جنوبی و بخش شمالی که با نام قبرس اروپایی نیز شناخته می‌شود. بخش شمالی از نظر بین‌المللی تنها توسط ترکیه به عنوان کشور مستقل شناخته شده است.

حکومت قبرس شمالی به صورت جمهوری خود مختار با حکومت هم‌استقلال ترکیه، به رهبری رئیس جمهوری و دولت مردی شناخته می‌شود. رئیس جمهور قبرس شمالی به صورت مستقیم توسط مردم انتخاب می‌شود و دارای قدرت‌های محدودی در حوزه سیاسی است. همچنین، قوه قضاییه، قوه مجریه و قوه مقننه در قبرس اروپایی به صورت مجزا و مستقل از یکدیگر فعالیت می‌کنند. این جزیره بر اساس اصول دموکراسی و توجه به فرهنگ و مذهب خود، یک نوع حکومت خاص و متفاوت را ایجاد کرده است.

سیاست خارجی قبرس شمالی

سیاست خارجی قبرس شمالی به شدت وابسته به روابط با ترکیه و جمهوری قبرس است. همچنین، قبرس شمالی با سایر کشورهای جهان نیز روابط دارد، اما بیشتر از همه به روابط با ترکیه و جمهوری قبرس توجه می‌کند. به عنوان یک کشور خودمختار، قبرس شمالی رسماً توسط هیچ کشوری به عنوان کشور مستقل شناخته نشده است، اما ترکیه به طور رسمی این کشور را به عنوان کشور مستقل تشخیص می‌دهد. ترکیه به عنوان یکی از کشورهای همسایه و بزرگترین حامی این کشور در سیاست خارجی این کشور نقش مهمی را بازی می‌کند.

موضوع تقسیم قبرس نیز یکی از مسائل مهم در سیاست خارجی قبرس شمالی است. جمهوری قبرس و بسیاری از کشورهای دیگر، قبرس شمالی را به عنوان یک کشور غیر قانونی تلقی می‌کنند و این موضوع باعث شده تا این کشور به محکومیت بین‌المللی برخورد کند و تحریم‌های بین‌المللی را تجربه کند.

آشنایی با قبرس شمالی

سیاست داخلی قبرس شمالی

سیاست در قبرس شمالی در چارچوب جمهوری دموکراتیک انجام می‌شود. در این چارچوب، رئیس جمهور سرانجام دولت و نخست وزیر سرپرست دولت هستند و سیستم چند حزبی نیز در آن وجود دارد. قدرت اجرایی توسط دولت استفاده می‌شود و قدرت تشریعی در دولت و مجلس جمهوری قرار دارد. قوه قضائیه مستقل از قوه اجرایی و تشریعی است.

رئیس جمهور برای دوره پنج ساله انتخاب می‌شود و در حال حاضر، ارسین تاتار رئیس جمهور این جزیره است. مجلس جمهوری، که دارای ۵۰ عضو است، توسط نمایندگان بر اساس نسبتی از شش حوزه انتخابیه انتخاب می‌شود. در انتخابات ژانویه ۲۰۱۸، حزب وحدت ملی راستگرا بیشترین تعداد صندلی‌ها را در مجلس به دست آورد و دولت فعلی یک ائتلاف از حزب وحدت ملی و حزب مردمی مرکزی است.

اقتصاد قبرس شمالی

اقتصاد کشور قبرس شمالی بر مبنای بازار آزاد عمل می‌کند و بخش قابل توجهی از هزینه‌های اداری آن توسط ترکیه تأمین می‌شود. این منطقه از پول لیر ترکیه به عنوان واحد پول استفاده می‌کند، که باعث ارتباط اقتصادی آن با اقتصاد ترکیه می‌شود. طبق آمار سال 2014، تولید ناخالص داخلی این کشور 4.039 بیلیون دلار و تولید ناخالص داخلی در سرانه نفری آن 15،109 دلار بود. اقتصاد این منطقه در سال 2014 با نرخ 4.9 درصد و در سال 2013 با نرخ 2.8 درصد رشد داشته است، که به معنای رشد سریعتری نسبت به جمهوری قبرس است. قبرس شمالی به دلیل وضعیت بین‌المللی خود و تحریم بندرهایش، به شدت به حمایت نظامی و اقتصادی ترکیه وابسته است. صادرات و واردات همه کالاهای این جزیره باید از طریق ترکیه انجام شود، مگر آنکه محصولات در داخل کشور تولید شده و از منابع موجود در منطقه وارد شده باشند.

واحد پول قبرس شمالی چیست؟

واحد پول کشور قبرس شمالی لیر ترکی است. این واحد پول تنها در منطقه کنترل شده توسط جمهوری ترک قبرس شمالی به عنوان واحد پول رسمی به کار می‌رود. لیر ترکیه در سال ۱۹۸۳ به عنوان واحد پول این کشور معرفی شد. این پول دارای نماد TRL می‌باشد. بعد از اعلام استقلال در این سال، دولت جمهوری ترکیه قبرس شمالی به عنوان دولت مستقل شناخته و لیر ترکی به عنوان واحد پول رسمی این کشور تایید شد.

در حال حاضر، لیر ترکی در این جزیره به عنوان واحد پول رسمی به کار می‌رود و به صورت غیررسمی در برخی مناطق ترکیه نیز قابل قبول است. ارزش لیر ترکیه به دلیل وابستگی به اقتصاد ترکیه و نیز تحریم‌های بین‌المللی برای قبرس شمالی نسبتاً پایین است. لازم به ذکر است خرید ملک در قبرس شمالی با پوند انگلیس انجام می شود.

پول جمهوری ترک قبرس شمالی

شهرهای قبرس شمالی

در این بخش نوبت به بررسی و معرفی شهرهای قبرس شمالی می رسد. در جدول اطلاعات شهرهای این کشور به همراه استان مربوطه و جمعیت آن ها آورده شده است. سپس در ادامه به توضیح و معرفی برخی از آن ها پرداختیم. این شهرها عبارت هستند از:

جمعیت استان نام شهر
61378
لفکوشا
نیکوزیا شمالی
40920
غازی ماغوسا
فاماگوستا
33207
گیرنه
کایرنیا (گیرنه)
12391
غازی ماغوسا
مورفو
12186
لفکوشا
گونیلی
7532
غازی ماغوسا
لفکه
6184
لفکوشا
کایتریا
5658
گیرنه
لاپیتوس
4638
گیرنه
کارواس
4183
گیرنه
چاتلکوی

پایتخت کشور قبرس شمالی

نام پایتخت کشور قبرس شمالی، لفکوشا یا همان نیکوزیا  است و در وسط جزیره قبرس قرار دارد. این شهر به عنوان بزرگترین شهر در این کشور شناخته می‌شود. این شهر زیبا و پراز تاریخ، آثار باستانی و فرهنگی متعددی دارد که هر ساله گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کند. به عنوان یک شهر بزرگ و پرجمعیت، این شهر به عنوان مرکز تجاری و صنعتی این کشور نیز شناخته می‌شود. پس از جدایی قبرس شمالی، شهر لفکوشا که قبلا با نام نیکوزیا شناخته می شد، به عنوان پایتخت جدید قبرس شمالی انتخاب شد.

شهر نیکوزیا در قبرس شمالی قبرس 724

شهر فاماگوستا

 فاماگوستا به عنوان یکی از مقاصد تفریحی محبوب در این کشور شناخته می‌شود. شهر دارای شواهد تاریخی و فرهنگی زیادی است که برای بازدیدکنندگان بسیار جذاب است. با توجه به موقعیت جغرافیایی فاماگوستا، به عنوان یکی از پایانه‌های توریستی مهم در منطقه شناخته می‌شود. این شهر دارای فرودگاه بین‌المللی است که ارتباطات این منطقه را با دیگر شهرها و کشورهای جهان فراهم می‌سازد.

شهر فاماگوستا در قبرس شمالی قبرس 724

شهر گیرنه

شهر گیرنه، یکی از شهرهای مهم در قبرس شمالی است که در شمال غربی این جزیره قرار دارد. این شهر از نظر تاریخی و فرهنگی بسیار مهم است و با داشتن جاذبه‌های گردشگری فراوان، هر ساله گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند. شهر گیرنه، یکی از شهرهای قدیمی در این کشور است که تاریخی به دوران بیزانسی و اسلامی باز می‌گردد. در دوره بیزانسی، این شهر به نام کالوکیتیس شناخته می‌شد و در دوران اسلامی به دلیل موقعیت جغرافیایی مهم خود، به یکی از مراکز تجاری و اقتصادی برای این منطقه تبدیل شد.

شهر گیرنه در قبرس شمالی قبرس 724

منطقه لانگ بیچ

لانگ بیچ یکی دیگر از مناطق مهم قبرس شمالی است که در ساحل غربی آن و شهر اسکله قرار دارد. این شهر دارای جمعیتی حدود 88 هزار نفر است و بافت شهری آن شامل مناطق مسکونی، تجاری و صنعتی متنوعی است. لانگ بیچ به دلیل آب و هوای ملایم خود، یکی از مقاصد گردشگری محبوب در منطقه است. در این شهر، می‌توان به ساحل های دلنشین، مراکز خرید، رستوران های محلی و بین المللی، موزه ها و جاذبه های دیدنی دیگری دسترسی داشت. 

ساحل لانگ بیچ یکی از مهم ترین جاذبه های شهر است که به عنوان یکی از زیباترین سواحل منطقه مشهور است.  سایر جاذبه های دیدنی شهر شامل معابد باستانی، بازارهای محلی، موزه های تاریخی و فرهنگی، بناهای تاریخی و ساختمان های معاصر هستند. همچنین، شهر لانگ بیچ در مسیر اصلی اتوبان های شمالی قرار دارد که به سایر شهر های این کشور و همچنین شهر نیکوزیا و شهر لیماسول در قبرس جنوبی متصل است.

منطقه لانگ بیچ در قبرس شمالی قبرس 724

شهر اسن تپه

اسن تپه یک شهر قدیمی و مهم در قبرس شمالی است. این شهر در ناحیه فاماگوستا واقع شده است. از شهرهای مهم دیگر این منطقه مانند نیکوزیا و گیرنه نیز نزدیک است. اسن تپه دارای بسیاری از جاذبه‌های توریستی است. مهمترین جاذبه این شهر، قلعه اسن تپه است. این قلعه در قلب شهر واقع شده و برای بازدید کنندگان بسیار جذاب است. اسن تپه دارای آب و هوای بسیار دلپذیری است. طبیعت این شهر بسیار زیبا است و جاذبه‌های طبیعی مانند پارک‌ها و باغ‌ها نیز برای بازدید کنندگان جذاب هستند. با توجه به داشتن بسیاری از جاذبه‌های توریستی و طبیعی، اسن تپه به عنوان یکی از مقاصد توریستی محبوب در این کشور شناخته می‌شود.

آب و هوای قبرس شمالی

در این قسمت  نوبت به بررسی آب و هوای قبرس شمالی می رسد. به طور کلی آب و هوای این جزیره معتدل مدیترانه ای می باشد و اکثر روزهای سال هوای گرم و مربوط دارد. در فصل تابستان، دمای هوا معمولاً بین 25 تا 30 درجه سانتیگراد و در فصل زمستان بین 10 تا 20 درجه سانتیگراد است.

اختلاف ساعت ایران با قبرس شمالی

اختلاف ساعت ایران و قبرس شمالی در فصل تابستان 30 دقیقه است. علت این اختلاف ساعت کم فاصله 1637 کیلومتری ایران و قبرس شمالی می باشد. لازم به ذکر است در 26 مارس ساعت 3 بامداد ساعت رسمی قبرس شمالی یک ساعت جلو کشیده می شود. همچنین ساعت رسمی قبرس شمالی در 31 اکتبر ساعت 4 بامداد یک ساعت عقب کشیده می شود و اختلاف زمانی با ایران در فصل زمستان، یک و نیم ساعت می باشد.

جمع بندی

در این مقاله تلاش کردیم به معرفی کشور قبرس شمالی پرداخته و شما را به صورت کامل با این کشور زیبا آشنا کنیم. توصیه میکنیم برای آشنایی بیشتر با قبرس اروپایی سایر مقالات را مطالعه فرمایید. همچنین اگر قصد خرید ویلا در قبرس شمالی و یا برای اطلاع از قیمت آپارتمان در قبرس شمالی و مشاوره رایگان میتوانید با کارشناسان قبرس 724 در ارتباط باشید.

امتیاز دهی

4.6/5 - (11 امتیاز)

سوالات متداول قبرس اروپایی

قبرس شمالی جزو قاره اروپا می باشد.

قبرس شمالی زیر نظر ترکیه است.

این کشور عضو اتحادیه اروپا می باشد.

قبرس شمالی در حال حاضر عضو منطقه شینگن نمی باشد.

ویزای قبرس شمالی شینگن نیست.

به این مطلب امتیاز دهید

4.6/5 - (11 امتیاز)

خرید ملک در قبرس شمالی یک فرآیند نسبتاً ساده است، اما در هر صورت شما باید این نکته را در نظر داشته باشید که در یک کشور ناآشنا سرمایه گذاری می‌کنید و مسلماً با قوانین آن‌ها آشنا نیستید. ولی جای هیچگونه نگرانی نیست در این بخش میخواهیم شرایط خرید ملک در قبرس شمالی را با شما در میان بگذاریم.

اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
جاوید ابراهیمی
جاوید ابراهیمی
6 ماه قبل

کشوری هست زیبا وعالی برای هم گردشگری هم مهاجرت

لانگ بیچ قبرس شمالی بهترین منطقه برای سرمایه گذاری در سال 2021 از نگاه مجله معتبر فوربز

لانگ بیچ یک منطقه ساحلی و زیبا واقع در قبرس شمالی است. این منطقه با جاذبه‌های گردشگری فراوان، سواحل زیبا و فضای آرام و دلپذیر خود، یک مقصد محبوب برای گردشگران، مهاجران و سرمایه گذاران داخلی و خارجی است. فهرست مطالب معرفی مجله فوربز مجله فوربز Forbes یکی از معروف‌ترین

ادامه مطلب »

هتل های نیکوزیا قبرس

شهر نیکوزیا یا لفکوشا، پایتخت قبرس شمالی، یکی از شهرهای مهم و زیبای این کشور است. این شهر در قسمت شمالی جزیره قبرس واقع شده و با تاریخچه‌ای بسیار قدیمی و فرهنگ غنی، مورد توجه بسیاری از گردشگران، مهاجران و سرمایه گذاران قرار گرفته است. فهرست مطالب چرا به نیکوزیا

ادامه مطلب »

مراکز تفریحی قبرس شمالی

تفریح در قبرس شمالی می‌تواند یک تجربه فوق‌العاده و جذاب برای مسافران باشد. این منطقه دارای مناظر طبیعی زیبا، ساحل‌های دل‌انگیز، تاریخ و فرهنگ بی‌نظیر و فعالیت‌های تفریحی متنوع است که به مسافران امکان می‌دهد تا تجربه‌ای فراتر از گشت و گذار ساده داشته باشند. فهرست مطالب تفریح در سواحل

ادامه مطلب »

مسجد سلیمیه قبرس شمالی

مسجد سلیمیه یکی از مساجد مهم و تاریخی در قبرس شمالی است که در شهر نیکوزیا (لفکوشا) واقع شده است. این مسجد در ابتدا کلیسا و مرکز عبادت مسیحیان بود، اما پس از تسط عثمانی ها بر قبرس و ورود اسلام به این جزیره، به مسجد تغییر داده شد. این

ادامه مطلب »

هتل های پافوس قبرس

شهر پافوس یکی از شهرهای زیبا و مهم در قبرس جنوبی است که به عنوان یکی از مقصدهای گردشگری محبوب در منطقه شناخته می‌شود. این شهر در ساحل غربی قبرس واقع شده و دارای تاریخ و فرهنگ بسیار غنی است. پافوس با داشتن آثار باستانی، ساحل‌های زیبا، معماری جذاب و

ادامه مطلب »

جشنواره های قبرس شمالی

جشنواره‌ها و رویدادهای فرهنگی در قبرس شمالی یکی از جذاب‌ترین و مهم‌ترین جشنواره‌ها در منطقه هستند. این جشنواره‌ها شامل موسیقی، هنر، فرهنگ و همچنین جشنواره‌های مذهبی و تاریخی می‌شوند که هر ساله توسط مردم و گردشگران از سراسر جهان با استقبال بسیاری مواجه می‌شوند. در این متن به برخی از

ادامه مطلب »