شهر واروشا قبرس چرا متروکه است؟

واروشا یا ماراش یکی از شهرهای مهم و تاریخی قبرس است که در شمال شرقی جزیره واقع شده است. این شهر دارای تاریخی بسیار قدیمی است و در زمان‌های گذشته به عنوان یکی از شهرهای مهم و آباد قبرس شناخته می‌شد. اما امروزه، ماراش به دلیل وقوع حوادث تاریخی و سیاسی، به وضعیت متروکه درآمده است.

فهرست مطالب

یکی از دلایل اصلی متروکه بودن ماراش، حادثه تقسیم قبرس در سال ۱۹۷۴ است. در این سال، نیروهای ترکیه به همراه نیروهای قبرس، به دلیل تنش‌های قومی و سیاسی در جزیره، وارد جنگ شدند. این حادثه منجر به تقسیم جزیره قبرس به دو قسمت شد. قسمت شمالی جزیره که با نام قبرس شمالی یا جمهوری ترک قبرس شمالی شناخته می شود و رابطه نزدیک و تنگاتنگی با ترکیه دارد و قسمت جنوبی جزیره که با نام قبرس جنوبی، قبرس اروپایی و یا جمهوری قبرس شناخته می شود و رابطه نزدیکی با یونان دارد.

واروشا که در منطقه یِ تحت کنترل جمهوری خودمختار قبرس شمالی قرار داشت، پس از این حادثه به وضعیت متروکه درآمد. زیرا در طول جنگ، شهر ماراش بارها هدف حملات نظامی قرار گرفت و خسارات جدی دید. در نهایت، پس از تصمیم‌گیری ترکیه برای اشغال شمال قبرس، شهر ماراش به طور کامل تحت کنترل ترکیه قرار گرفت و ساکنان اصلی شهر به دلیل جنگ و تغییرات سیاسی از منطقه فرار کردند و شهر با مشکلات اقتصادی و اجتماعی روبرو شد.

با متروکه شدن شهر واروشا، خانه‌ها، مغازه‌ها، مساجد و ساختمان‌های دیگر در این منطقه تخریب شدند و تبدیل به خاکستر شدند. این حادثه باعث از دست دادن هویت فرهنگی و تاریخی شهر ماراش شد و تاثیر عمیقی بر جامعه و فضای اجتماعی این منطقه گذاشت.

بعد از این حادثه، واروشا یا ماراش به عنوان یک شهر متروکه شناخته شد. بخش‌های زیادی از شهر خالی شدند و ساختمان‌ها و بناهای تاریخی در حال فرسایش بودند. همچنین، عدم توافق بین جمهوری قبرس و جمهوری خودمختار قبرس شمالی  مانع بازسازی و توسعه شهر ماراش شده است.

به طور کلی، متروکه کردن شهر ماراش در سال ۱۳۷۴ نشان‌دهنده ویرانی و نابودی بزرگی است که در نتیجه جنگ قبرس رخ داد و همچنین نشان‌دهنده اثرات نامطلوب جنگ بر زندگی مردم و فضای شهری است.

شهر ارواح

شهر واروشا در قبرس به عنوان “شهر ارواح” شناخته می‌شود. علت این نامگذاری وضعیت نامعمول و تاریکی است که پس از خالی شدن شهر و  تخریب ساختمان‌ها بر آن حاکم شده است. این نام، همچنین به دلیل احساساتی است که بازدیدکنندگان و محققینی که از این شهر  بازدید کرده اند، تجربه کرده‌اند.

به دلیل جنگ و تخریب ساختمان‌ها، شهر به صورتی تبدیل شد که انسان‌ها نمی‌توانستند در آن زندگی کنند. خانه‌ها و فضاهای عمومی تاریک و خالی از سکنه بودند و این وضعیت باعث ایجاد احساس ترس و نگرانی در افراد می شد.

بسیاری از بازدیدکنندگان از شهر ماراش گزارش‌هایی از تجربیات تاریک و ناامید کننده‌ای داده‌اند. برخی افراد حتی ادعا کرده‌اند که در این شهر تجربه‌های عجیب و غریبی داشته‌اند، مانند دیدن سایه‌ها یا صدای‌های نامعلوم.

به همین دلیل، شهر ماراش به عنوان “شهر ارواح” شناخته می‌شود، زیرا احساسات و تجربیات نامعمول و تاریکی که در آنجا به وجود آمده است، باور به این مفهوم و نام را تقویت کرده است.

جنگ قبرس

جنگ قبرس یکی از حوادث بسیار مهم و تأثیرگذار در تاریخ این کشور بوده است. این جنگ به دلیل تنش‌های قومی و سیاسی بین اقلیت ترک‌زبان و اقلیت یونانی‌زبان در جزیره قبرس به وقوع پیوست. این تنش‌ها برای سال‌ها در جزیره وجود داشت و در نهایت به جنگ منجر شد.

در اوایل دهه ۷۰، نیروهای یونانی‌زبان قبرس با حمایت یونان، به دلیل تلاش برای یکپارچگی قبرس با یونان، کودتایی علیه دولت قبرس را آغاز کردند. این کودتا منجر به واکنش نیروهای ترک‌زبان قبرس و نیروهای ترکیه شد که به تدریج به یک جنگ بین اقلیت‌های ترک‌زبان و یونانی‌زبان در جزیره منجر شد.

در طول جنگ، نیروهای ترکیه، به مناطق شمال قبرس حمله کردند و مناطق مختلف را تصرف کردند. این حملات منجر به تقسیم جزیره قبرس به دو قسمت شد که یک سو تحت کنترل جمهوری قبرس و دیگری تحت کنترل جمهوری خودمختار قبرس شمالی (که توسط ترکیه پشتیبانی می‌شود) قرار گرفت.

جنگ قبرس در سال ۱۹۷۴ با اعلام آتش‌بس بین طرفین به پایان رسید، اما این حادثه باعث از دست رفتن مردان، زنان و کودکان بسیاری شد. همچنین شهرها و روستاهای بسیاری هم در طی این جنگ تخریب شدند و تغییرات جمعیتی بزرگ در جزیره ایجاد شد. بسیاری از ساکنان اصلی مناطق متاثر شده از جنگ، به دلیل ترس و ناامنی فرار کردند و مناطق بسیاری خالی و متروکه شدند، مانند شهر واروشا … .

جنگ قبرس در سال ۱۹۷۴ علاوه بر اثرات مستقیم خود، تأثیرات بلندمدت بسیار زیادی بر جامعه و فضای سیاسی قبرس داشت. هنوز هم پس از چندین دهه، این جنگ، رویداد‌های سیاسی و اجتماعی را در جزیره تحت تأثیر خود قرار داده است.

قطعنامه 550 سازمان ملل

قطعنامه ۵۵۰، که در تاریخ ۱۱ مه ۱۹۸۴ توسط شورای امنیت سازمان ملل متحد تصویب شد، به موضوع وارد شدن نیروهای نظامی ترکیه به قبرس اشاره دارد. این اقدامِ ترکیه، مورد انتقاد و محکومیت جامعه بین‌المللی قرار گرفت و منجر به صدور قطعنامه ۵۵۰ شد. این قطعنامه به شدت محکوم کننده بود و تأکید می‌کرد که هرگونه اقدام نظامی، تهدیدناک و غیرقانونی است و باید فوراً متوقف شود.

در قطعنامه ۵۵۰، شورای امنیت سازمان ملل متحد تأکید کرد که ارتش ترکیه باید فوراً از قبرس خارج شود و همچنین تمام دولت‌ها باید از هرگونه اقدام نظامی در منطقه خودداری کنند. این قطعنامه همچنین حکم داد که تمام دولت‌ها باید همکاری کنند تا وضعیت در منطقه به وضعیت صلح، تغییر کند.

قطعنامه ۵۵۰ نشان داد که جوامع بین‌المللی به حفظ صلح و امنیت در منطقه اهمیت می‌دهند و هرگونه تجاوز نظامی را محکوم می‌کنند. این قطعنامه همچنین نشان داد که جوامع بین‌المللی به حقوق بشر و حفظ حقوق مردم قبرس اعتقاد دارند و هرگونه تجاوز به این حقوق را محکوم می‌کنند.

علت جنگ قبرس

جنگ قبرس در سال ۱۹۷۴ به دلیل تنش‌های قومی، سیاسی و تاریخی بین اقلیت‌های ترک‌زبان و یونانی‌زبان در جزیره قبرس به وقوع پیوست. این تنش‌ها ناشی از مسائل تاریخی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی بود که در طول تاریخ به وجود آمده بودند. در زیر به برخی از علل اصلی جنگ قبرس اشاره خواهیم کرد:

تاریخچه تنش‌های اقلیت‌های ترک‌زبان و یونانی‌زبان

تاریخچه طولانی تنش‌ها بین اقلیت‌های ترک‌زبان و یونانی‌زبان در جزیره قبرس، از دوران استعمار انگلیس شروع شده بود. تفاوت‌های فرهنگی، زبانی، و تاریخی بین این دو اقلیت باعث ایجاد تضادها و تنش‌ها شد.

کودتا ۱۹۷۴

در اوایل دهه ۷۰، نیروهای یونانی‌زبان قبرس با حمایت یونان، با هدف تلاش برای یکپارچگی قبرس با یونان، کودتایی علیه دولت قبرس را آغاز کردند. این کودتا منجر به واکنش نیروهای ترک‌زبان قبرس و نیروهای ترکیه شد که به تدریج به جنگ بین اقلیت‌های ترک‌زبان و یونانی‌زبان در جزیره منجر شد.

نقش پررنگ‌ ترکیه

ترکیه به عنوان یک بازمانده از امپراتوری عثمانی، همواره نقش مهمی در مسائل قبرس داشت. حمایت ترکیه از اقلیت ترک‌زبان در جزیره و حضور نظامی در منطقه، تنش‌ها را بین طرفین بالا برد.

تفاوت‌های سیاسی

تفاوت‌های سیاسی و مذاکرات بین دولت قبرس و نظامی ‌های خارجی، به خصوص یونان و ترکیه، نقش مهمی در افزایش تنش‌ها و تقسیمات در جزیره داشت.

تأثیرات جنگ سابق

جنگ قبرس در سال ۱۹۶۳-۱۶۴۹ نیز تأثیرات خود را بر جامعه قبرس گذاشت و مسائل بعد از آن همچنان بر جریانات سیاسی و اجتماعی در جزیره تأثیر گذار بود.

با توجه به این عوامل، جنگ قبرس در سال ۱۹۷۴ به عنوان نتیجه‌ای از تاریخچه پرتنش و پرخطر منطقه، نقش مهم و پررنگی در تاریخ جزیره قبرس داشته است.

به این مطلب امتیاز دهید

5/5 - (2 امتیاز)

خرید ملک در قبرس شمالی یک فرآیند نسبتاً ساده است، اما در هر صورت شما باید این نکته را در نظر داشته باشید که در یک کشور ناآشنا سرمایه گذاری می‌کنید و مسلماً با قوانین آن‌ها آشنا نیستید. ولی جای هیچگونه نگرانی نیست در این بخش میخواهیم شرایط خرید ملک در قبرس شمالی را با شما در میان بگذاریم.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

خط آتیلا نیکوزیا

درگیری داخلی در قبرس، که به تقسیم جزیره قبرس منجر شد، یکی از مهمترین و پیچیده‌ترین مسائل سیاسی در تاریخ اروپا است. این درگیری به عنوان یکی از بزرگترین تقسیم‌های قومی و مذهبی در اروپا شناخته می‌شود. فهرست مطالب تاریخچه قبرس قبرس، یک جزیره در شرق مدیترانه واقع در نزدیکی

ادامه مطلب »

سیاست خارجی قبرس شمالی

سیاست خارجی یک کشور، مانند قبرس شمالی، نقش بسزا و مهمی در تعاملات بین‌المللی دارد و به شکل گسترده‌ای بر روابط بین‌الملل، اقتصاد، امنیت، حقوق بشر و محافظت از محیط زیست تأثیر می‌گذارد. این سیاست به عنوان یک ابزار برای تعامل با دنیای خارج، تأثیرگذار است و نقش حائز اهمیتی

ادامه مطلب »

سفرنامه قبرس جنوبی

قبرس جنوبی یک کشور جزیره ای در شرق مدیترانه است که با نام رسمی جمهوری قبرس یا قبرس اروپایی، شناخته می‌شود. این کشور از سواحل جنوبی و غربی جزیره قبرس تشکیل شده است و با دارا بودن آب و هوای معتدل، مناظر زیبا و تاریخ غنی، یکی از مقصدهای توریستی

ادامه مطلب »

معرفی کامل پافوس قبرس شمالی

پافوس (Paphos) یکی از شهرهای بزرگ، مهم و تاریخی قبرس شمالی است که در جنوب غربی این کشور واقع شده است. این شهر دارای تاریخی بسیار باستانی است و به عنوان یکی از محل‌های مهم تاریخی و فرهنگی قبرس شناخته می‌شود. فهرست مطالب تاریخ شهر پافوس تاریخچه پافوس به دوران

ادامه مطلب »

منطقه زمانی قبرس شمالی

قبرس شمالی، یا جمهوری ترکیه قبرس شمالی، یک کشور خودمختار است که در شمال جزیره قبرس واقع شده است. قبرس شمالی یک منطقه با تاریخچه و فرهنگ منحصر به فرد است که اقتصاد پویا، جاذبه‌های گردشگری فراوان و جامعه چندفرهنگی دارد. فهرست مطالب موقعیت جغرافیایی قبرس شمالی جزیره قبرس یکی

ادامه مطلب »

معرفی کامل کشور قبرس جنوبی

قبرس جنوبی، یک کشور کوچک و زیبا در جنوب شرقی اروپا است که در دریای زیبای مدیترانه واقع شده است. قبرس جنوبی با تاریخ غنی، فرهنگ متنوع، طبیعت زیبا و مردمی مهمانواز یک مقصد توریستی محبوب برای مسافران از سراسر جهان است.   فهرست مطالب خلاصه تاریخ قبرس جنوبی جزیره

ادامه مطلب »